Міжнародна наукова конференція УАУІ-2024

13.01.2024

Міжнародна наукова конференція УАУІ-2024

“УСНА ІСТОРІЯ У ВОЄННИЙ ЧАС:

НАУКОВЕ ЗНАННЯ І ВІДПОВІДАЛЬНІСТЬ ДОСЛІДНИКА”

(13-15 червня 2024 року, Ужгород, Україна)

Українська асоціація усної історії (УАУІ), яка об’єднує, представляє та підтримує наукові інтереси дослідників усної історії в Україні та за кордоном скликає першу за час повномасштабної російської війни в Україні Міжнародну наукову конференцію УАУІ-2024 — “Усна історія у воєнний час: наукове знання і відповідальність дослідника”. Конференція відбудеться 13-15 червня 2024 року на базі і за підтримки Ужгородського національного університету, обласного скансену “Закарпатський музей народної архітектури та побуту” Закарпатської обласної ради (м. Ужгород, Україна), у співпраці з Катедрою української культури та етнографії ім. Гуцуляків і Канадським інститутом українських студій Альбертського університету (м. Едмонтон, Канада) та за інформаційної підтримки Українського інституту національної пам’яті (Київ, Україна).

Повномасштабна війна Росії проти України призвела до активного наростання нових викликів у сфері усноісторичних досліджень в Україні через залучення тисяч непідготовлених осіб та команд до опитування свідків та збору свідчень війни. У відповідь на ці виклики українські фахівці з усної історії у співпраці зі своїми західними колегами розгорнули активну професійну та просвітницьку діяльність, що призвела до мобілізації роботи Української асоціації усної історії з осені 2023 року та проведення регулярних відкритих науково-публічних заходів з метою популяризації етично- та методологічно виваженого дослідження.

Через безпрецедентний досвід документування свідчень та часто непрофесійність багатьох збирачів свідчень поточної війни, яка має всі підстави стати однією з найбільш задокументованих світових воєн, чимало дослідницьких питань потребують дискусії та додаткової верифікації. Українські фахівці з усної історії взяли на себе подвійну відповідальність як дослідники, які активно долучилися до збору даних, так і як професіонали своєї справи, що діляться власним досвідом та популяризують методи етичного збору й збереження свідчень та професійного інтерв’ювання.

Від часів становлення усної історії як самостійного напряму соціогуманітарних студій дослідницьку ініціативу було спрямовано на формування унікального корпусу першоджерел, заснованих на суб’єктивному досвіді людей – свідків досліджуваних історичних подій. Задля цього було розроблено і обґрунтовано комплекс методів із підготовки, проведення, аналізу та подальшого використання усних історій, сукупне впровадження яких уможливило доповнення вже існуючого та здобуття нового наукового знання. Саме дотримання цих вимог дозволяє відрізнити усну історію як метод наукового дослідження від інших ініціатив із запису, збереження, інтерпретації та оприлюднення матеріалів інтерв’ю.

Відтак перша за часи повномасштабної війни Міжнародна наукова конференція УАУІ “Усна історія у воєнний час: наукове знання і відповідальність дослідника” покликана надати відповіді на ці та інші нагальні питання.

Мета конференції — обговорити за участі українських і зарубіжних експертів відмінності наукового стандарту усної історії від інших ініціатив, що набули популярності з початком повномасштабного вторгнення Росії в Україну; проаналізувати особливості документування подій в умовах війни, що триває, зокрема питання дотримання безпекових та етичних норм під час інтерв’ювання, а також особистої, юридичної та професійної відповідальності дослідників; та поширити науковий доробок української усної історії у світовій науці.

Тематичні напрями конференції: 

Прийом заявок закритий.

Відбір учасників відбуватиметься на конкурсній основі. Перевага надаватиметься членам Української асоціації усної історії (стати членом УАУІ). Проїзд по Україні, проживання та харчування забезпечуватимуться організаторами конференції. Робочі мови: українська, англійська. За результатами конференції планується публікація збірника статей у спеціальному випуску “Наукового вісника Ужгородського університету. Серія: Історія” (категорія Б). Вимоги до оформлення публікацій буде надіслано після завершення конкурсного відбору заявок  15 квітня 2024 року.

Чекаємо на ваші заявки!

У разі виникнення запитань, звертайтеся: uoha.official@gmail.com, +380667245423

Оголошення у pdf

English CfA in pdf

Програма конференції