Міжнародний Літній інститут WWSI 2024 «Свідчення в пошуку справедливості»

27.03.2024

У відповідь на російську військову агресію проти України кілька партнерських установ започаткували Літній інститут «Свідчення війни в Україні» (WWSI) в липні 2022 року, а потім провели Другий інститут у червні 2023 року. Протягом двох років війна призвела до активізації діяльності та формування нових дослідницьких спільнот як в Україні, так і за її межами. Як представники академічної спільноти, ми вважаємо своїм професійним та етичним обов’язком продовжувати ініціативу, яку ми запровадили два роки тому, щоб далі поширювати наш академічний досвід в галузі усної історії, етнографії, дослідженнях пам’яті, інтерв’ю та літератури свідчень, а також ділитися цими знаннями з широким колом практиків, які працюють у різних локальних умовах.

Третій Літній інститут в 2024 році зосереджуватиметься на дослідженні свідчень у пошуку справедливості, маючи на меті виробити нові дисциплінарні підходи до усної історії, вивчення пам’яті та антропології, надаючи жертвам війни простір довіри, розширення можливостей і гідності.

Ми запрошуємо потенційних учасників WWSI 2024 до вивчення, контекстуалізації та дослідження несправедливості, яку ми спостерігали та переживали, з різноманітних концептуальних і дисциплінарних точок зору в різних етнічних, релігійних і культурних групах України. Свідчення очевидців відіграють ключову роль у розкритті злочинів, встановленні винності військових злочинців і відшкодуванні жертвам. Свідчення з перших вуст служать не лише ключовими компонентами судових процесів, але й міцною основою для дотримання прав людини та міжнародного права під час збройних конфліктів. Крім того, така юридична робота зі свідками закладає основу для відновлення довіри до правової системи та зміцнення миру в постконфліктних суспільствах.

Концепція геноциду становить особливий інтерес у межах WWSI 2024. З 2014 року риторика геноциду тестується для юридичної кваліфікації злочинів Російської Федерації, скоєних в Україні. Ми обговоримо існуючі наукові підходи та оцінимо можливість кваліфікувати посягання на власне життя, групову ідентичність, культурну спадщину та середовище існування як злочини геноциду в порівняльній перспективі. Також протягом WWSI 2024 пропонується зосередити увагу на досвіді окупації та пошуку справедливості на колишніх окупованих територіях.

Протягом чотирьох днів Інститут запропонує серію презентацій, майстер-класів і менторських зустрічей щодо сучасних тенденцій наукових і творчих рефлексій на тему війни в Україні. Учасникам Інституту пропонується обговорити свою роботу з іншими членами Інституту та запрошеними спікерами. Відгуки про роботу попереднього Літнього інституту можна знайти тут.

Літній Інститут буде проходити очно у Вроцлаві, Польща. Робоча мова Інституту – англійська.

Реєстраційний внесок для Літнього інституту становить 200 євро.

Подати заявку на участь можна тут до 15 травня 2024 року включно.

На підтримку прийнятих учасників, які проживають в Україні, буде додатково оголошено грант на подорож (покриває проїзд, проживання та реєстраційний внесок).

Організатори

Lund University, Sweden

Huculak Chair in Ukrainian Culture and Ethnography, University of Alberta, Canada

Canadian Institute of Ukrainian Studies, University of Alberta, Canada

Ukrainian Oral History Association, Ukraine

Polish Oral History Association, Poland

Dobra Wola Foundation, Poland

Centrum Historii Zajezdnia

Ukrainian-German Historical Commission

Організаційний комітет

Наталія Ханенко-Фрізен, Альбертський університет, Канада

Гелінада Грінченко, Університет м. Вупперталь, Німеччина

Елеонора Нарвселіус, Лундський університет, Швеція

Аліна Добошевська, Ягеллонський університет, Польща

 

Більше інформації тут