Онлайн-семінар «Невимовне: історії українок про російське вторгнення та евакуацію до Німеччини»: рефлексії авторок

05.02.2024

Під час семінару учасниці проєкту «Невимовне» (Volkswagen Stiftung. 2022-2023) Світлана Нижнікова, Аліна Понипаляк, Світлана Телуха та Євгенія Шишкіна поділяться досвідом проведення досліджень після 24 лютого 2022 року та представлять колективну роботу «Невимовне: історії українок про російське вторгнення та евакуацію до Німеччини», опубліковану за результатами проєкту. У виданні на основі 100 задокументованих свідчень авторки разом з нараторками говорили про досвіди проживання та проговорювання війни в історіях жінок та про жінок. Теми охоплюють початок повномасштабного вторгнення Росії в Україну та різні питання сприйняття/несприйняття подій, повсякдення під час перших днів війни, взаємодопомоги, підтримки та волонтерства, прийняття рішення виїзду з України, перебування жінок у Німеччині та адаптації, досвідів жіноцтва в українському війську.

Світлана НИЖНІКОВА – кандидатка історичних наук, доцентка кафедри історії України Харківського національного університету імені В. Н. Каразіна. Наукові інтереси С. Нижнікової охоплюють гендерну, жіночу та усну історію. Авторкою опубліковано близько 15 робіт, присвячених жіночій історії.

Аліна ПОНИПАЛЯК – докторка філософії (PhD, (Український центр безпеки та співпраці), експертка. Наукові інтереси охоплюють український визвольний рух під час Другої світової війни, політика пам’яті у Східній Європі після Другої світової війни, історія Голокосту, історія Голодомору 1932-1933 рр., жіноча історія, ґендерна історія, єврейські студії.

Світлана ТЕЛУХА – кандидатка історичних наук, доцентка кафедри українознавства, культурології та історії науки Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут», стипендіатка Leibniz-Institut für Geschichte und Kultur des östlichen Europa (GWZO) (Philipp Schwartz-Initiative der Alexander von Humboldt Stiftung). Наукові інтереси Світлани пов’язані з дослідженням соціальної історії, травми, історії повсякденності та гендеру. Науковий дослідницький метод більшою мірою пов’язаний з усною історією. Учасниця багатьох усноісторичних проєктів: «В’язні Нойенгамме», «Харків – не забувай!», «Голоси», «Чорнобильська історична майстерня», «Вибір існувати», «Музей воєнного дитинства», «Невимовне», «Харків – моє місто». Наукові публікації пов’язані з культурою пам’яті, травматичними спогадами, політикою пам’яті.

Євгенія ШИШКІНА – кандидатка історичних наук, доцентка кафедри українознавства, культурології та історії науки Національного технічного університету «Харківський політехнічний інститут». Наукові інтереси Є. Шишкіної охоплюють широке коло різноманітних тем, пов’язаних з історичним джерелознавством та спеціальними історичними дисциплінами. З початком російсько-української війни у 2014 році дослідниця багато уваги стала приділяти збору та вивченню цифрових та усних джерел про воєнний конфлікт. Авторкою видано близько 15 публікацій, присвячених інформаційній війні Росії проти України у 2014-2022 роках.

Деталі заходу

Дата: 29 лютого 2024 року

Час: 19-00 (за київським часом)

Мова: українська

Запис семінару можна переглянути тут