Розвиток громадської архівістики в Україні: серія вебінарів у межах міжнародного проєкту

27.05.2025

У квітні-травні 2025 року в межах проєкту “Громадська архівістика в Україні”, що реалізується Фундацією “Добра воля” (Fundacja Dobra Wola, Краків) у партнерстві з Центром громадської архівістики у Варшаві (Centrum Archiwistyki Społecznej), Українською асоціацією усної історії, ГО “Стереотайм” та Національною радою жінок України, пройшла серія вебінарів, присвячених актуальним питанням організації та діяльності громадських архівів.

28 квітня 2025 року відбувся перший вебінар у серії, темою якого стало використання усної історії в громадських архівах Польщі. Спікеркою виступила Андріана Капала (Adriana Kapała), представниця Центру громадської архівістики у Варшаві. Вона розповіла про освітню діяльність громадських архівів у Польщі, їхню роль у збереженні спадщини та взаємодію з місцевими спільнотами. Вебінар викликав жваве обговорення серед українських учасників – музейників, освітян, архівістів, активістів.

Другий вебінар, що відбувся 6 травня, був присвячений правовим та інституційним засадам громадської архівістики в Україні. Спікерами стали Олександр Лашко, заступник голови Державної архівної служби України з питань цифрового розвитку, та Ольга Бажан, директорка Центрального державного архіву громадських об’єднань та україніки.

13 травня пройшов третій вебінар на тему формування громадських архівів. Серед спікерів були Тетяна Привалко (ГО “Стереотайм”), Галина Боднар (ЛНУ ім. Івана Франка) та Оксана Ференц, які представили різні аспекти архівної роботи – від структури архівів до архівування усноісторичних джерел.

Фінальна подія серії – вебінар “Фотографія в громадських архівах: зберігання” – відбулася 19 травня 2025 року. Спікеркою виступила Марія Пшибило з Центру громадської архівістики у Варшаві.

Проєкт «Громадська архівістика в Україні» утвердився як важлива платформа для обміну досвідом між українськими та польськими фахівцями, неформального навчання та спільного вироблення рішень у сфері збереження історичної памʼяті. Його ключова мета – підтримати та об’єднати українські громадські архівні ініціативи, сприяти оцифруванню та збереженню спадщини, що нині опиняється під загрозою знищення внаслідок війни.

Із записами вебінарів можна ознайомитися на Youtube-каналі Фундації “Добра Воля”.