Проект “Вільча – переселене село” (завершений)

13.05.2017

 Проект “Вільча – переселене село”

Проект був реализованій Чорнобильською історичною майстернею, Рурським університетом у Бохумі (Німеччина) та Українською асоціацією усної історії у рамках програми «MEET UP! Німецько-українські зустрічі молоді» за фінансової підтримки фонду “Пам’ять, відповідальність і майбутнє” (EVZ).

MEET UP! – це міжнародна програма обміну досвідом між активною молоддю Німеччини і України. У рамках зустрічей надається можливість спільно опрацювати проект у сфері історико-політичної освіти, німецько-українських відносин, ненасильницького вирішення конфліктів  та інших актуальних тем сьогодення.

 Мета проекту “Вільча – переселене село” – дослідження досвіду вимушеного переселення з Чорнобильської зони відчуження та з територій проведення АТО (Донецької та Луганської області) на прикладі громади села Вільча.

Анексія Криму та військові дії в Донецькій і Луганській областях привели до появи в Україні близько 2-х мільйонів внутрішніх переселенців. На цьому тлі виникли проблеми адаптації переселенців на новому місці проживання. В Україні існує інший досвід вимушеного переселення людей: після аварії на Чорнобильській атомній електростанції, яка сталася в 1986 р, близько 300 тис. Чоловік було розселено на нові місця проживання по всій території України.

 Вільча Харківської області – це село, побудоване на початку 1990-х років спеціально для переселення жителів селища Вільча Поліського району Київської області, яке увійшло у зону відселення внаслідок Чорнобильської катастрофи. Коли в Україні у 2014 р. почалися військові дії, мешканці Вільчі Харківської області прийняли сім’ї переселенців із зони військового конфлікту. Чорнобильський досвід перших переселенців допоміг в адаптації та інтеграції переселенцям сьогоднішнім. Саме ці аспекти взаємодії “старих” і “нових” переселенців пропонувалося дослідити молоді з Німеччини та України у рамках програми MEET UP!

Докладно про етапи реалізації проекту читайте тут, тут і тут

За результатами проекту був зроблений фільм (відео за посиланням) та видано збірку усних історій (повний макет збірника)