Онлайн-семінар “Взаємодія дослідника та респондента в просторі інтерв’ювання і поза ним” з Вікторією Нестеренко

12.03.2025

 

31 березня 2025 року Вікторія Нестеренко виступить на онлайн-семінарі з доповіддю “Взаємодія дослідника та респондента в просторі інтерв’ювання і поза ним”.

Усні історики в Україні працюють з надзвичайно важкими темами пов’язаними із травмою, війною та переселенням. Часто ми стаємо першими, хто чує від людини її історію з усіма страшними подробицями. Як би ми не намагались цього уникнути, але такий діалог створює особливий зв’язок між респондентом та дослідником. Існують різні погляди на ці стосунки – в деяких проєктах допускається спілкування поза інтерв’ю, натомість в деяких дослідженнях це суворо заборонено. Під час самої розмови ми намагаємось балансувати між свободою співрозмовника та нашим розумінням ситуації (наприклад, вмовляємо респондента з території близької до лінії фронту використовувати псевдонім). Ми запевняємо учасників у їх анонімності, проте залучаємо нових респондентів методом снігової кулі. Ми декларуємо відсутність тиску на людей, проте просимо допомоги у місцевої адміністрації. Чи може дослідник проявляти емоції під час інтерв’ю? Чи може дослідник перервати запис, адже не витримує діалогу? Що про все це каже Бельмонтський звіт? Ці питання ми обговоримо на семінарі.

Вікторія НЕСТЕРЕНКО – старша викладачка ХНУ імені В. Н. Каразіна, історикиня. З 2020 року працює в Музеї воєнного дитинства та збирає історії дітей, що постраждали внаслідок війни на Донбасі та Повномасштабного вторгнення. У 2023 та 2024 році координувала проєкт Центру міської історії: “Ті, хто лишились: свідчення мешканців Харкова та Харківської області”. Серед наукових інтересів – рідне місто як ресурс стійкості під час війни.

 

Деталі заходу

Дата: 31 березня 2025 року

Час: 18-00 (за київським часом)

Мова: українська

Деталі тут.