Краків, Польща
16–19 липня 2022 року
Світ зараз перебуває в розпалі найжахливішої і найбільшої війни в Європі з часів Другої світової. Збройні сили Російської Федерації 24 лютого 2022 року розпочали масштабне і жорстоке вторгнення в Україну. Кількість жертв та потерпілих стрімко зростає до рівня гуманітарної катастрофи небувалих масштабів. Станом на травень 2022 року 5 мільйонів громадян України, тікаючи від війни, покинули країну, а понад 7 мільйонів є внутрішньо переміщеними особами. У відповідь на цю все більшу гуманітарну травму масового масштабу дослідники з усної історії, етнографи, культурні антропологи активно розпочали збирання свідчень.
Які етичні наслідки цієї «швидкої реакції» на війну? Як потрібно проводити польові дослідження під час неперервно зростаючої травми? Як проводити інтерв’ю-дослідження під час війни, не завдаючи шкоди тому, з ким ми працюємо? «Війна — це постійна ознака людської культури в усі часи», — цими словами Музей археології та етнології Пібоді при Гарвардському університеті відкрив 5-річну виставку «Мистецтво війни» (2014–2019). Тільки у Східній Європі ми стали свідками формування покоління етнографів та антропологів, які працювали над травмою Балканських воєн, що мордували регіон у період 1990-х років. Питання про етичні підходи досліджень в умовах конфлікту також розглядали в багатьох інших контекстах щодо багатьох інших воєн, що тривають по всьому світу за межами Європи. На жаль, зараз це питання стає дедалі актуальнішим і для дослідників України.
В умовах війни в Україні організатори літнього інституту пропонують академічну платформу для уважного й зосередженого обговорення потреб і викликів польових досліджень і проведення інтерв’ю в контексті поточної війни в Україні. Ми запрошуємо дослідників, які використовують методи інтерв’ю в дослідженнях про поточну війну в Україні, долучитися до нашого літнього інституту для обміну ідеями й досвідом щодо проведення таких досліджень етично відповідальними та методологічно обґрунтованими способами.
Роботу літнього інституту організовано в такий спосіб:
У першій частині будуть представлені доповіді відомих експертів у галузі усної історії та суміжних напрямів, які працюють над дослідженнями, основаними на інтерв’ю в контексті війни і травм.
Друга частина буде містити семінари й воркшопи. На семінарах експерти та учасники інституту обговорять ключові методологічні й етичні аспекти інтерв’ю-досліджень під час розвитку травми. Учасникам буде запропоновано заздалегідь попрацювати над вибраними публікаціями задля кращого обговорення теми.
Під час воркшопів учасники під керівництвом викладачів інституту поділяться своїми поточними чи запланованими проєктами та візьмуть участь в обговоренні власної роботи з іншими учасниками.
Літня школа відбудеться очно в Кракові, Польща. Робоча мова інституту — англійська. Гібридний хостинг наразі не заплановано. Організатори інституту забезпечують проживання та компенсацію дорожніх витрат учасників. Оплату участі в літньому інституті не передбачено, також організатори не надають навчальних кредитів, однак за бажанням учасники можуть отримати сертифікат про участь.
Для участі в літній школі подайте заявку за допомогою цієї форми.
Будь ласка, надішліть доданими файлами такі матеріали: особиста заява англійською мовою з описом, як цей літній інститут може бути корисним для ваших досліджень і поточних чи запланованих проєктів (до 500 слів), коротке резюме, а також особисту й контактну інформацію.
Важливі дати:
Організатори:
За додатковою інформацією звертайтесь: witnessing.war@uj.edu.pl