Учасник робочої групи Української асоціації усної історії Альберт Венгер 16 січня 2025 року офіційно передав на зберігання до Центрального державного аудіовізуального та електронного архіву відеозаписи усних свідчень, зібраних під час реалізації проєкту “Усна історія дерадянізації в Україні 1990-х”. Проєкт був започаткований у 2022 році за ініціативи Інституту новітньої історії Чеської академії наук у співпраці з Українською асоціацією усної історії та науковцями й студентами Дніпровського національного університету ім. Олеся Гончара.
Переданий комплекс усноісторичних джерел містить 51 інтерв’ю респондентів з Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Львівської, Миколаївської, Рівненської, Харківської та Черкаської областей. Ці інтерв’ю є потенційним джерелом для вивчення досвіду дерадянізації, пережитого населенням України у 1990-х – початку 2000-х роках.
Необхідно зазначити, що передачі усноісторичних матеріалів до державної архівної установи передували дискусії, зустрічі та обговорення колег з поля усної історії та архівної справи. У 2024 році Українська асоціація усної історії підписала меморандум про співпрацю з Державною архівною службою України. Під час Круглого столу учасники обговорювали питання, як саме державні архіви можуть співпрацювати з усними істориками та науковими центрами та яким чином науковці можуть передавати комплексні аудіо-фото-відео та друковані матеріали, зібрані під час польових усноісторичних досліджень на постійне зберігання.
По завершенню роботи круглого столу, Асоціація продовжувала діалог з представниками Державної архівної служби України. Під час міжнародної конференції в Ужгороді 13-15 червня 2024 року, робоча група УАУІ провела майстерню-воркшоп з представниками архівної справи, де знову піднималося питання алгоритмів передачі матеріалів. Основне питання стосувалося особливостей усноісторичних джерел, зафіксованих на різних типах носіїв, а відповідно й вимагають специфічних підходів до архівування.
У контексті надзвичайно активного поточного документування свідчень російсько-української війни багатьма дослідницькими проєктами та командами це питання постає як стратегічне, адже задокументовані свідчення становитимуть джерельну базу для майбутніх досліджень.
Ми вдячні представникам та лідерам державних архівних установ України за співпрацю, розуміння вагомості нашої роботи та бажання працювати разом з Українською асоціацією усної історії над збереженням усноісторичних джерел. Асоціація продовжує свій діалог та співпрацю з Державною архівною службою України та Центральним державним аудіовізуальним ти електронним архівом. Ми відкриті до нових ідей та діалогів з іншими державними архівними установами України, які переймаються питанням збереження усноісторичної документації свідчень війни.