Проект «Майдан: усна історія» Українського інституту національної пам’яті

09.12.2017

Проект «Майдан: усна історія» Українського інституту національної пам’яті

http://www.memory.gov.ua/page/maidan-usna-istoriya

Мета проекту – зберегти пам’ять про події зими 2013–2014 рр. на основі запису усних свідчень очевидців та спостерігачів Революції гідності створюється архів усних історій Майдану, який зберігається в Українському інституті національної пам’яті. Збір спогадів здійснювали Український інститут національної пам’яті, Фонд збереження пам’яті Майдану, Київський університет імені Бориса Грінченка, Дослідний центр Східної Європи Бременського університету Німеччини, Каунаський університет імені Вітаутаса Великого, волонтери із міст України. У березні та квітні 2014 р. співробітники Українського інституту національної пам’яті збирали спогади безпосередньо на Майдані і це переважно аудіозаписи. Всього було записано 143 інтерв’ю. До червня було розшифровано ці матеріали тривалістю 55 годин. На другому етапі, що розпочався в липні і триває дотепер, завдяки підтримці Фонду збереження пам’яті Майдану, УІНП має змогу робити відеозаписи інтерв’ю (уривки можна подивитися тут).

Під час презентації проекту «Майдан: усна історія», 2 грудня 2014 р.

В кожному обласному центрі й ряді міст знайшлись охочі проводити такі записи, тож проект «Майдан: усна історія» отримав статус всеукраїнського. Свобода дій у пілотних записах, надана координаторами проекту, дозволила кожному спробувати самостійно визначити особливості спілкування з людьми про події в Україні на зламі 2013–2014 рр. та їх подальше осмислення, підготуватись до предметної дискусії й вироблення уніфікованих методологічних підходів до проведення інтерв’ю з урахуванням особливостей кожного регіону.

Збірки усних свідчень, видані на основі інтерв’ю, записаних в рамках реалізації проекту

У книзі «Майдан від першої особи. 45 історій Революції гідності» історію Майдану розповідають 45 осіб, які були безпосередніми учасниками тих подій. Серед них – студенти і підприємці, представники Самооборони Майдану і його духовна варта, автомайданівці, волонтери, журналісти, митці, правозахисники, політики (повний текст книги доступний за лінком).

До другого випуску збірника «Майдан від першої особи. Мистецтво на барикадах» увійшли спогади митців, що представляють різні жанри, види та напрями мистецтва. У спогадах творчих людей відображено їхній суб’єктивний досвід пережитого та узагальнені міркування про роль мистецтва у протестних акціях Революції Гідності (повний текст книги доступний за лінком).

До третього випуску збірника «Майдан від першої особи. Регіональний вимір. Ч. 1. Автономна Республіка Крим – Луганська область» ввійшли фрагменти спогадів учасників і очевидців протестних акцій у регіонах, що відбувалися під час Революції гідності. Інтерв’ю були зібрані членами робочих груп, які долучились до реалізації проекту «Майдан: усна історія». У книзі здійснено спробу реконструкції подій місцевих майданів, включення спогадів про них до загальнонаціонального наративу Революції гідності (повний тест книги доступний за лінком).

Координаторки проекту

Тетяна Ковтунович, завідувачка сектору обліку та збереження усних джерел Українського інституту національної пам’яті.

Тетяна Привалко, координаторка проекту «Майдан: усна історія».