У 2022 році у відповідь на російську військову агресію проти України кілька партнерських установ започаткували Літній інститут “Свідчення війни в Україні” (WWSI). Ця ініціатива виникла через нагальну потребу задокументувати свідчення війни. Це завдання взяли на себе окремі дослідники та організації як в Україні, так і за кордоном, незалежно від їхнього попереднього досвіду в усній історії чи практиках інтерв’ювання.
Упродовж останніх трьох років Літній інститут слугує важливою платформою для обміну досвідом у сфері усної історії, етнографії, студій пам’яті та літератури свідчень із зростаючою спільнотою дослідників і практиків. Щороку він зосереджується на нових викликах і темах:
Опис WWSI 2025
WWSI підтримує численні наукові ініціативи з документування війни. Цього року WWSI збирається для обговорення ролі усної історії як соціально та історично відповідальної дослідницької практики, що зосереджується на концептуалізації та збереженні свідчень війни як культурної спадщини та невід’ємної частини майбутньої історичної пам’яті України.
Основна мета Літнього інституту – концептуалізація та збереження свідчень війни як культурної спадщини та невід’ємної частини майбутньої історичної пам’яті України.
З огляду на зростаюче значення української усної історії як “фронтової” академічної документальної практики, запрошені доповідачі та учасники обговорюватимуть:
(a) поточний процес збирання свідчень як складової національної та транснаціональної спадщини;
(b) взаємозв’язок між свідченнями та формуванням нових культур пам’яті;
(c) співпрацю усних істориків як дослідників свідчень з українськими інституціями, що займаються збереженням пам’яті та національної спадщини.
У 2025 році WWSI об’єднає теоретиків і практиків усної історії з України та світу для налагодження діалогу про взаємозв’язок усноісторичних досліджень, формування (не)матеріальної національної спадщини та трансформацію ландшафтів пам’яті в Україні, Європі й за її межами.
Чому усна історія має значення в часи криз, воєн та соціальних потрясінь? Ключова відмінність роботи усних істориків від інших дослідників полягає в тому, що усна історія охоплює весь спектр академічної діяльності — від (a) створення емпіричних доказів (збирання інтерв’ю) до (б) мобілізації нових знань (публікація академічних досліджень) і (в) поширення результатів досліджень (створення публічних експозицій, музейних колекцій та архівів усної історії).
Ці напрями є ключовими у формуванні нового розуміння історії та розбудові публічної пам’яті, адже усні історики не лише документують свідчення очевидців соціальних змін, а й безпосередньо сприяють творенню національної культурної та історіографічної спадщини. Отже, для нас є важливим зосередитися на таких ключових питаннях, пов’язаних із сучасними усноісторичними проєктами про війну, що впливають на формування нових ландшафтів пам’яті в Україні:
Ми запрошуємо дослідників і практиків, які займаються усноісторичними дослідженнями війни в Україні, подати заявку на участь у Літньому інституті для ґрунтовного обміну ідеями та досвідом з окреслених вище тем.
Чого очікувати
Протягом чотирьох днів Літній інститут пропонуватиме серію презентацій і воркшопів щодо академічних концептуалізацій та інтерпретацій особистих свідчень як культурної спадщини. Запрошені спікери та викладачі будуть обговорювати різні аспекти збереження та репрезентації особистих свідчень як культурної спадщини в різноманітних історичних контекстах. Під час роботи інституту учасники матимуть можливість представити та обговорити свої напрацювання.
Ключовим доповідачем WWSI 2025 буде доктор Роб Перкс, один із піонерів усної історії. З 1988 по 2021 рік він обіймав посаду головного куратора усної історії у Британській бібліотеці, а з 1996 року був директором National Life Stories, очолюючи команду інтерв’юерів, архівістів і транскрипторів, які займалися польовими дослідженнями усної історії в різних сферах – від мистецтва й ремесел до бізнесу та фінансів, від комунальних послуг до науки, від архітектури до видавничої справи. Доктор Перкс відіграв важливу роль в Асоціації усної історії, працюючи її секретарем, а також був редактором Oral History Journal з кінця 1980-х років. Він також виступав радником для різних організацій у сфері усної історії по всьому світу, зокрема National Lottery Heritage Fund (HLF) та BBC Radio у Великій Британії, а також для проєктів у Канаді, Греції, Індії, Австралії, Росії, Україні, Туреччині, Китаї та Ірландії. Доктор Перкс є автором The Oral History Reader (Routledge, третє видання, 2015, у співавторстві з Елом Томсоном) – базового підручника з усної історії, а також книги Ukraine’s Forbidden History (Dewi Lewis Publishing, 1998), заснованої на польових дослідженнях 1990-х років.
Літній інститут проходитиме очно в Ужгороді, Україна 28-31 липня 2025 року. Гібридної участі в роботі інституту не передбачається. Робочі мови Інституту – українська та англійська. Синхронний переклад не планується, відповідно, учасники повинні мати змогу слухати доповіді та брати участь у дискусії обома мовами.
Реєстраційний внесок для участі в Літньому інституті не передбачений. Запрошеним учасникам буде забезпечено проживання та харчування, а витрати на проїзд можуть бути відшкодовані за наявності фінансування.
Для участі в Інституті заповніть заявку, яка повинна включати Ваше обґрунтування, як Літній інститут сприятиме вашій науковій роботі, а також коротку біографію та контактну інформацію.
Важливі дати та дедлайни
Організатори
Українська асоціація усної історії, Україна
Канадський інститут українських студій та Кафедра української культури та етнографії, Альбертський університет, Канада
Ужгородський національний університет, Україна
Національний університет “Києво-Могилянська академія”, Україна
Організаційний комітет
У разі виникнення запитань, звертайтеся за адресою uoha.official@gmail.com