Наукова конференція «Між розбіжними наративами та національною лояльністю: Усна історія і політика пам'яті у Східній Європі» 

2-3 березня 2017, Марбург, Німеччина

Організатори: Німецька асоціація з історичних досліджень Східної Європи та Інститут Гердера (Інститут з історичних досліджень Центрально-Східної Європи)

 

Політичні події останніх років знову показали важливу роль політики пам'яті у політичних процесах у Центральній і Східній Європі. На запланованій конференції будуть розглянуті питання щодо можливості взаємодії між існуючою політикою пам'яті та усною історією. Як правило, інтерв'ю не лише віддзеркалюють, але й залежать від поточних політичних обставин, про що, зокрема, свідчить неможливість офіційно практикувати усну історію у період пізнього соціалізму або нещодавні приклади усноісторичних проектів, які були підкорені меті утвердження існуючих міфів, наприклад, такі, що прославляють загальнонаціональних героїв.

Під час конференції ми прагнемо отримати широку порівняльну картину досвіду усних істориків у різних країнах Центральної та Східної Європи (особливо Росії, України, Польщі, Чехії, Румунії, а також Східної Німеччини). Таким чином, ми маємо намір обговорити не тільки історію і практику усноісторичних проектів, але й загальну політику пам'яті як передумову і контекст наукової роботи.

Для обговорення на конференції пропонуються такі питання:

  • Яким чином можна охарактеризувати і класифікувати політику пам’яті кожної країни? Чи обмежують роботу істориків та інших вчених тематичні табу? У якій формі і до якої міри уряди використовують усну історію у політичних цілях?
  • Яким є внесок усної історії у дослідженні історії Другої світової війни, нацистської окупації і сталінізму? Які типи наративів є результатом? Якщо зміст усноісторичних інтерв’ю відхиляється від офіційного погляду на історію, як і в якій мірі такі висновки можуть бути доведені до відома широкого загалу?
  • Як в усноісторичних інтерв’ю згадується соціалістична епоха: як «non-time», як час страждань? Яку роль відіграє ідеалізація і ностальгія? Які дискурси домінують на відповідних етапах? Чи можемо ми визначити їхню транснаціональну спільність чи кожен наратив відповідає власній хронології?
  • Усна історія у період пізнього соціалізму і у постсоціалістичну епоху пройшла шлях від маргінального до офіційно визнаного наукового методу. Які процеси легалізації та інституціоналізації, а подекуди й делегітимізації і маргіналізації відбувалися після 1991 року? Як можна схарактеризувати поточний стан усної історії з точки зору майбутньої стабільності та нових ризиків?
  • Під час значних політичних подій останніх років, таких як, наприклад, Євро-Майдан в Україні або протести на Болотній площі у Росії, усноісторичні проекти, які стосувались як актуальних, так і минулих подій, відігравали важливу роль. За яких умов і з яким результатом такі інтерв’ю проводились, оцінювались та публікувались?

Основна мова конференції – німецька, вітаються також матеріали англійською мовою. Частина доповідачів будуть запрошені, інша частина буде обрана за допомогою цього анонсу. Після конференції планується публікація її матеріалів. Можливе покриття витрат на проїзд та проживання.

Ми просимо надсилати свої заявки з анотацією (не більше однієї сторінки) і коротким резюме до 20 жовтня 2016 року за адресами:

Prof. Dr. Julia Obertreis

Lehrstuhl für Neuere und Neueste Geschichte mit dem Schwerpunkt der Geschichte Osteuropas,

Friedrich-Alexander-Universität Erlangen-Nürnberg

julia.obertreis@fau.de

 

та

 

Dr. Heidi Hein-Kircher

Wissenschaftsforum, Herder-Institut

heidi.hein-kircher@herder-institut.de

 

Оголошення про конференцію німецькою мовою

 

Оголошення про конференцію англійською мовою

 

Програма конференції: