Український громадський архів усних історій

Український громадський архів усних історій був створений восени 2017 року за ініціативи Фундації Добра Воля (Краків, Польща) як продовження низки усноісторичних проектів, проведених в Україні у співпраці з багатьма українськими недержавними організаціями. Це перша така ініціатива в Україні, у рамках якої на одній інтернет-платформі представлено результати роботи багатьох громадських організацій та окремих активісток та активістів, які проводили різноманітні усноісторичні проекти в різних частинах України.

Головною метою проекту є зміцнення потенціалу та консолідація місцевих громадв Україні через їхнє залучення до документування та популяризації свідчень соціально-культурного розвитку регіонів, збереження пам’яті про минулі події, які створювали цю громаду. Відповідним інструментом, який добре зарекомендував себе у роботі місцевих громад, є метод усної історії.

Усна історія як інструмент роботи недержавних організацій уможливлює збір та вивчення спогадів свідків певних подій, але зосереджується не на історії політичних рішень та їхнього впровадження, а ставить до центру уваги буденні справи, повсякденне життя та виживання за певних умов, переживання та ставлення людей до минулого і історії. Окрім дослідницької та просвітницької, така перспектива виконує також функцію соціальної терапії. Її застосування свідчить про те, що пошук забутих або витіснених фрагментів історії є соціальним процесом, який підтримує демократизацію посттоталітарних суспільств. Метод усної історії може бути використаний у роботі з питань боротьби з расизмом, ксенофобією і різними формами дискримінації, а також для пошуку і підтримки порозуміння між поколіннями та різними групами у суспільстві. Вивчення історії локальних громад має важливе значення для демократичних процесів, бо є основою для побудови місцевої самобутності та збереження її у майбутньому. Водночас, включення маргінальних та повернення забутих «голосів» є необхідним елементом функціонування демократичного суспільства. Український громадський архів усних історій сприятиме об’єднанню груп громадських діячів і дослідників, які вивчають усну історію, надаючи унікальні матеріали вчителям, викладачам та місцевим активістам, посилюючи зв'язки між поколіннями та підвищуючи рівень обізнаності громадян про їхні традиції та коріння.

Город и война. Харьков в годы Великой Отечественной войны
Подробнее на livelib.ru:
https://www.livelib.ru/book/1000790589-gorod-i-vojna-harkov-v-gody-velikoj-otechestvennoj-vojny

Український громадський архів усних історій відкритий для організацій та окремих людей, які вивчають усну історію та хочуть надати доступ до своїх колекцій широким громадським колам. Кожен бажаючий може приєднатися до створення Українського громадського архіву усних історій!

Організації, що співпрацюють у проекті:

-          ХОГО «Харківський обласний гендерний ресурсний центр»

-          Тернопільська обласна громадська організація «Партнерство»

-          Національна рада жінок України

-          Київський міський центр сім’ї «Родинний дім»

-          Міжнародна Школа Рівних Можливостей

-          ГОЖОО «Воскресіння», м. Житомір

-          Всеукраїнська громадська організація “Девелопмент фаундейшн” / NGO “Development Foundation”

 

Український громадський архів усних історій - Буськ-Красне


Український громадський архів усних історій - Бердичів


Український громадський архів усних історій - Київ


Український громадський архів усних історій - Тернопіль


Український громадський архів усних історій - Львів