Новини
  Анонси/оголошення

Конференції УАУІ

Академічне життя

Нові книжки

 
Публікації
  За участі/підтримки УАУІ

Публікації членів УАУІ

Усні історії

Практикум

 
Проекти
  За участі/підтримки УАУІ

Проекти членів УАУІ

Центри усної історії

 
  Буськ-Красне

Бердичів

Київ

Тернопіль

Львів

 
Члени
  Члени Асоціації

Статут

Форма заяви

 
Ресурси
  Асоціації усної історії

Бібліографія

Етика і копірайтинг

Цитатник

 
  Знайдіть нас у Facebook
 
  Карта сайту

 

Усноісторичні проекти Меморіального музею тоталітарних режимів «Територія Терору», м. Львів

http://territoryterror.org.ua/uk/museum

            Ідея створення у Львові музею виникла внаслідок осмислення складного історичного спадку внаслідок пережитого під час та після Другої світової війни і розпаду Радянського Союзу. Музей «Територія Терору» було відкрито на місці, де колись розташовувалась «пересильна тюрма № 25», а перед тим «львівське ґетто». Місія співробітників музею – опрацювання, збереження та передача досвіду про тоталітарне минуле; пояснення механізмів функціонування тоталітарних ідеологій для розвитку історичної свідомості суспільства. Музей провадить системну роботу над вивченням, дослідженням, збереженням історичних документів та записом усних свідчень. На основі зібраного матеріалу у достовірний та творчий спосіб, працівники «Території Терору» створюють науково-популярні матеріали, серед яких документальні фільми, виставки, інформаційні буклети.

   

Світлини інтер’єру музейного комплексу

Основні напрямки діяльності музею:

Наукова робота:

– проведення історико-архівних та бібліографічних досліджень;

– запис спогадів очевидців на основі методології усної історії;

– участь у наукових конференціях, семінарах;

– створення мультимедійного архіву Музею;

– написання статей, повідомлень до наукових та науково-популярних видань.

 

Освітня і виховна робота:

– організація перегляду тематичних виставок, проведення показів документальних фільмів;

– організація зустрічей учнів та студентів з очевидцями, учасниками визвольних змагань;

– організація та проведення заходів з відзначення пам’ятних дат, важливих історичних подій;

– розробка екскурсійних маршрутів місцями національно-визвольної боротьби, об'єктами і територіями злочинів тоталітарних режимів.

 

Експозиційно-виставкова робота:

– створення тематичних виставок з матеріалів фондової збірки Музею;

– створення стаціонарних експозицій у приміщеннях Музею.

 

Міжнародна діяльність:

– співпраця та обмін досвідом з подібними інституціями в Європі;

– реалізація спільних проектів з європейськими партнерами;

– участь у міжнародних наукових подіях.

 

Проекти музею:

Кіноархів музею

Кінодокументи у зібраннях музею підібрані за тематико-хронологічним принципом. Домінуючою темою цих матеріалів є утвердження і діяльність окупаційної адміністрації в Україні, її карально-репресивної системи. У кадрах кінохроніки зафіксовано унікальні історичні події, явища, процеси, які визначили постколоніальний і посттоталітарний стан сучасного українського суспільства. Кіноархів передає динаміку подій та явищ, забезпечує дослідника деталями, яких він не може почерпнути з будь-яких інших джерел.

Відеоархів музею

У відеотеці «Території Терору» зберігаються записи свідчень очевидців про діяльність окупаційних режимів на Західній Україні. Відеоматеріали є складовою проекту «Жива історія» і розкривають багато аспектів життя та побуту людей в умовах панування тоталітарних режимів. Збірка свідчень є власністю Музею і містить понад 200 год. записів на цифрових носіях. Свідчення фіксуються і розшифровуються без літературної обробки зі збереженням стилістичних особливостей і лексики автора для підвищення ступеню документальності матеріалу. Численні інтерв’ю дають змогу почути історію з перших вуст. Суб’єктивність усних свідчень компенсується значним об’ємом достовірної інформації. Отримані свідчення є унікальним джерелом історичної інформації і відображають цілісну картину минулого.

Опис одиниці збереження відеоархіву музею

Документалістика

На основі записаних інтерв’ю координатори створюють документальні фільми, основою яких є відеоматеріали проекту «Жива історія». У вересні 2010 р. у прокат вийшов документальний ігровий фільм «Золотий вересень. Хроніка Галичини 1939–1941» про події на Західній Україні перед початком Другої світової війни. Документальні фільми показують в школах та інших навчальних закладах міста. Автори проекту планують випускати такі фільми про кожен історичний період щороку або раз на два роки.

   

Очевидці

Свідчення очевидців відтворюють важливі події історії ХХ століття. Біографії людей, їхні фрагменти спогадів та світлини зібрані на основі опрацьованих дослідниками інтерв’ю з проекту «Жива історія». Очевидці згадують про особливості свого життя у часи діяльності окупаційної адміністрації, карально-репресивних органів, розповідають про воєнно-політичні, соціально-економічні та культурні події.

Проведення альтернативних уроків історії ХХ століття, під час яких школярі та студенти мають змогу переглянути документальні фільми у кінотеатрах міста чи в конференц-залах своїх навчальних закладів. Під час «Уроку пам’яті» молоді люди спілкуються зі свідками та учасниками тогочасних подій (колишніми політв’язнями, ветеранами визвольних змагань), а також з авторами фільмів.

 

Роздаткові матеріали «Уроку пам’яті»

Проведення «Уроку пам’яті» серед учнів львівських шкіл

Жива історія

Збір спогадів очевидців та постраждалих внаслідок діяльності тоталітарних режимів. Після нагромадження та опрацювання інформації (розшифрування інтерв’ю, оцифрування відео, сканування фото та документів з приватних архівів, створення резервних копій) матеріали поповнюють мультимедійний архів. Схожі до «Живої історії» ініціативи в Україні були й раніше, проте запис інтерв’ю проводився на диктофон або як довільний переказ – на папері. Високий технічний рівень проекту дає можливість записувати інтерв’ю на відео і використовувати зібраний матеріал для створення інтерактивних експозицій Музею. Частину напрацьованих під час реалізації проекту матеріалів використали для створення документального фільму «Золотий вересень. Хроніка Галичини 1939–1941» (Львів, 2010).

 

Запис інтерв’ю Андрієм Шиманським з Теклею Тихан

 

Запис інтерв’ю Андрієм Шиманським

з Стефанією Гураль-Лісною

Діалоги в музеї

Проект передбачає впровадження методів роботи з діалогами у діяльність музею, зокрема у контексті історії та спогадів. Це дасть можливість для відвідувачів переосмислити тоталітарне минуле і змінити свою історичну свідомість. Діалог «Спогади про тоталітарне минуле: зустріч молоді та політв’язнів» відбувся 23 листопада 2015 р. між студентами з різних міст України та політв’язнями: Іриною Шуль (1918 р.н.), Онуфрієм Дудок (1924 р. н.), Ганною Іваницькою (1925 р. н.), Степаном Горечий (1929 р. н.), Ярославою Мельничук (1929 р. н.), які відбували покарання у виправно-трудових таборах ГУЛАГу чи нацистських концтаборах.

 

Пам’ять Нації / Paměť národa

Проект започаткований чеськими організаціями, зокрема: товариством «Пост Беллюм», Чеським радіо, Інститутом дослідження тоталітарних режимів. Організації, що займаються дослідженнями з усної історії, оприлюднюють біографії та спогади очевидців. У такий спосіб результати досліджень стають доступними для європейської спільноти. У рамках проекту учасники проводять семінари, під час яких обмінюються здобутим досвідом, обговорюють методологію та процес розміщення опрацьованих матеріалів в архіві «Пам’яті Нації». Колекції спогадів свідків тоталітарних режимів розміщено на міжнародному інтернет-порталі www.memoryofnation.eu.

Співробітники Музею:

Ольга Гончар, директорка музею

Тарас Чолій, координатор проектів, екс-директор музею

Людмила Левченюк, координаторка проектів

Андрій Шиманський, координатор проектів

 

  Останні матеріали:

Перший міжнародний історичний хакатон #Hack4history
Нотатки до підсумків Другого міжнародного освітнього проекту в Берліні «Історичні наративи та мультиперспективність. Друга світова війна: про оповідання та мовчання»
Перший міжнародний історичний хакатон #Hack4history
Міжнародний освітній проект «Історичні наративи та мультиперспективність. Друга світова війна: про оповідання та мовчання»
Міжнародна освітня поїздка до Берліну для молодих істориків, педагогів і представників сфери історичної освіти з Білорусі, Росії, України і Німеччини
  Найбільше читають:

Вільча - переселене село
В горах Афгана… / Н. В. Бривко (вступ. сл.). – Донецк: ООО «Східний видавничий дім», 2014. – 274 с.
Джерела пам’яті. Історико-краєзнавчий альманах. Випуск 3: «Та не дарма були ми на землі…»
Wiktoria Kudela-Świątek. Odpamiętane: o historii mówionej na przykładzie narracji kazachstańskich Polaków o represjach na tle narodowościowym i religijnym. Kraków: Universitas 2013, 372 pp. + CD
A Research Introduction to the Holocaust in the Soviet Union
  Резерв

Підписатися на новини
Задати питання
Висловити свою думку
 

  Copyright © Українська асоціація усної історії