Новини
  Анонси/оголошення

Конференції УАУІ

Академічне життя

Нові книжки

 
Публікації
  За участі/підтримки УАУІ

Публікації членів УАУІ

Усні історії

Практикум

 
Проекти
  За участі/підтримки УАУІ

Проекти членів УАУІ

Центри усної історії

 
  Буськ-Красне

Бердичів

Київ

Тернопіль

Львів

 
Члени
  Члени Асоціації

Статут

Форма заяви

 
Ресурси
  Асоціації усної історії

Бібліографія

Етика і копірайтинг

Цитатник

 
  Знайдіть нас у Facebook
 
  Карта сайту

 

Міжнародна наукова конференція

"Суспільні злами і поворотні моменти:  макроподії крізь призму автобіографічної  розповіді"

 

25-26 вересня 2014 року в Українському католицькому університеті відбулася міжнародна наукова конференція «Суспільні злами і поворотні моменти: макроподії крізь призму автобіографічної розповіді». Організаторами заходу були Українська асоціація усної історії та Інститут історії церкви УКУ.

Події, що їх зараз переживає Україна, привертають неабияку увагу дослідників по всьому світу, породжують чимало неоднозначних коментарів і гострої полеміки. Науковці намагаються збагнути витоки, пояснити сутність, проаналізувати механізми й оцінити вплив цього явища і на рівні суспільства загалом, і на рівні окремих соціальних груп, і на рівні індивіда. Саме тому академічна дискусія про значення поворотних історичних моментів та роль у них окремої особи набуває особливої актуальності. Пов’язаними з цим постають питання особливостей осмислення та відображення історичних зламів, розривів та соціальних революцій у спогадах безпосередніх свідків та учасників таких подій: формальних і неформальних лідерів, героїв і антигероїв, відсторонених спостерігачів та безпосередніх активних учасників, членів різних груп інтересів та дистанційних груп підтримки.

 Для дослідників, що у своїй роботі послуговуються методикою усної історії, наявна ситуація пропонує нові перспективи у вивченні «традиційних» для усноісторичних розвідок тем (зорієнтованих перш за все на аналіз суб’єктивного виміру історії та набуття в ній нових досвідів, емоцій та переживань), а також додатковий вектор розмірковувань щодо основних методологічних проблем усноісторичного аналізу. Наприклад: вплив соціальних ідентичностей та переконань дослідника (гендерних, національних, релігійних, політичних тощо) на спосіб вивчення історичних зламів та пов’язані з цим професійні виклики; етичні аспекти інтерв’ювання та стосунків між оповідачем і дослідником в контексті вивчення травматичного досвіду; проблеми публічних репрезентацій та оприлюднення особистих спогадів учасників драматичних подій та їх інтерпретацій.

Сьогодні для вітчизняного науковця нового значення набувають питання про вплив на дослідницький процес особистої заангажованості у подіях, про переваги й ризики вивчення історичного явища зсередини і ззовні, про (не)можливість збереження академічної дистанції та відстороненості щодо особисто-значущого об’єкта вивчення, про роль оповідача як партнера та співавтора історієписання. Чи здобутий суспільством та дослідниками новий громадянський досвід дозволяє інакше побачити, оцінити та проінтерпретувати історії людей, які пережили Голодомор, війну, депортації, політичні репресії, зміну політичних режимів, соціальні катаклізми? У який момент Подія стає Минулим, що можна ефективно вивчати методами усної історії?

 Для обговорення цих та інших актуальних питань усноісторичних досліджень Українська Асоціація Усної історії у співпраці з Інститутом історії церкви УКУ провели наукову конференцію за участі дослідників різних галузей соціогуманітарного знання, які послуговуються методикою усної історії.

Для обговорення були запропоновані такі теми:

  • методи аналізу та проблеми інтерпретації  усноісторичних джерел;
  • особиста історія поворотних моментів, історичних звершень і великих перемог;
  • історичні травми й трагедії в ракурсі усноісторичної оповіді;
  • влада, суспільство, людина крізь призму особистого досвіду;
  • історична постать як символ епохи;
  • гендерні аспекти історичних зламів;
  • інтерв’ювання як людська взаємодія: можливі ефекти розповідання для оповідача;
  • професійна етика дослідника в контексті вивчення болісних подій минулого.

Програма конференції

 

  Останні матеріали:

Перший міжнародний історичний хакатон #Hack4history
Нотатки до підсумків Другого міжнародного освітнього проекту в Берліні «Історичні наративи та мультиперспективність. Друга світова війна: про оповідання та мовчання»
Перший міжнародний історичний хакатон #Hack4history
Міжнародний освітній проект «Історичні наративи та мультиперспективність. Друга світова війна: про оповідання та мовчання»
Міжнародна освітня поїздка до Берліну для молодих істориків, педагогів і представників сфери історичної освіти з Білорусі, Росії, України і Німеччини
  Найбільше читають:

Вільча - переселене село
В горах Афгана… / Н. В. Бривко (вступ. сл.). – Донецк: ООО «Східний видавничий дім», 2014. – 274 с.
Джерела пам’яті. Історико-краєзнавчий альманах. Випуск 3: «Та не дарма були ми на землі…»
Wiktoria Kudela-Świątek. Odpamiętane: o historii mówionej na przykładzie narracji kazachstańskich Polaków o represjach na tle narodowościowym i religijnym. Kraków: Universitas 2013, 372 pp. + CD
A Research Introduction to the Holocaust in the Soviet Union
  Резерв

Підписатися на новини
Задати питання
Висловити свою думку
 

  Copyright © Українська асоціація усної історії